Wolontariat szkolny

Założenia

W tym roku szkolnym w związku z reformą edukacji został powołany do istnienia nasz szkolny wolontariat. Już wcześniej uczniowie włączali się w akcje charytatywne. Wielu z nich należało do Szkolnego Klubu Przyjaciół Żonkila. Teraz zaangażowanie to nabrało bardziej instytucjonalnego charakteru - poprzez powołanie do życia Szkolnego Koła Wolontariatu „Żonkile”. Historia nazwy wiąże się z wieloletnią współpracą Szkoły Sióstr Urszulanek  z Hospicjum św. Łazarza, podczas której posługiwaliśmy się tym symbolem.  Koło Wolontariatu jest jakby spadkobiercą Klub Przyjaciół Żonkila. Dzieci i nauczyciele, którzy byli i są z nami przez ostatnie lata, od razu kojarzą ten wiosenny, pełen nadziei  kwiat z działalnością charytatywną naszej wspólnoty szkolnej. Dlatego zostały ,,Żonkile”.

Koło skupia ludzi pozytywnie zakręconych, dla których liczy się, nie tylko sukces naukowy, ale także, o ile nie przede wszystkim, dobre serce i otwartość na potrzeby innych. Chcemy dzielić się tym co mamy najlepszego, czyli naszymi gorącymi sercami, wolnym czasem, radością i pomysłowością.  Hasło Serviam realizujemy w praktyce, starając się służyć najlepiej jak potrafimy.

Co zrobiliśmy?

• Do tej pory od początku roku zorganizowano ,,Uczelnię”, czyli kącik(określone miejsce i czas) gdzie potrzebujący uczniowie, mogą skorzystać z pomocy swoich starszych kolegów w odrabianiu zadań domowych. Jest już spora grupa wspólnie uczących się. Chcemy też działać na rzecz naszego zdrowia, podjęliśmy swoistą walkę z hałasem poprzez zajmowanie młodszych uczniów na przerwach zabawą. Są osoby, które przychodzą na przerwie do maluchów i bawią się z nimi zajmując im czas, uczą konstruktywnie wypoczywać.
  •   Kiedy ruszyła ogólnopolska akcja ,,Szlachetna Paczka”, my przyłączyliśmy się do niej. Wylosowaliśmy 2 rodziny, którym pomagaliśmy, zbierając potrzebne im rzeczy, produkty. Wszystkie szczegóły zostały opublikowane na stronie Dziennika Librus w zakładce ,,ogłoszenia”. Akcja zakończyła się 9 grudnia. Zapraszamy do odwiedzenia galerii i zapoznania się z umieszczonym na stronie internetowej artykułem podsumowującym akcję. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli. Niżej publikujemy podziękowanie, które otrzymaliśmy od organizatorów Szlachetnje Paczki.
  • Zbieraliśmy słodycze dla dzieci z parafii Chrystusa Króla w Kijowie na terenie, której pracują urszulanki. Batoniki dotarły do dziaci akurat na początku wakacji, które zaczynają wcześniej niż my - bo w końcówce maja. W czasie wakacji dotarło do nas podziękowanie. Słodycze dzieciom sprawiają zawsze dużo radości.
  • Uczestniczyliśmy w akcji "Wakacyjne wietrzenie plecaków", zbierając artykuły papiernicze dla Bonifraterskiej Fundacji.
  • Wsparliśmy jedną zespół szkół Bona fide, pomagając w wyposażeniu sali.
  •   We wrześniu 2018 roku nasza szkoła przyłączyła się do organizowanej przez Ignatianum akcji „Kredkobranie” -  „100 uśmiechów na Stulecie”. Zebraliśmy całkiem sporo materiałów papierniczych i plastycznych. Wśród darów znalazły się nawet dwa nowe plecaki. Trafią one do polskich szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie jako znak łączności z Polakami z Kresów. Bardzo wszystkim dziękujemy za wsparcie.