„Niech nasze słowa, czyny i postępowanie będą pouczeniem i zbudowaniem dla tych, którzy stykają się z nami.”
św. Aniela Merici

Co słychać?

 

 

Spotkanie z baśniami Hansa Christiana Andersena

 

Zapraszamy do GALERII :)

 

Światowy Dzień Czytania Tolkiena w naszej szkole

 

       

 

 

Więcej zdjęć z tego dnia tutaj:

 Czytanie Tolkiena - MyAlbum

 

 

Jak czytamy?

 

 

 

AKCJA MAKULATURA

Po feriach od 1 do 14 lutego w naszej bibliotece szkolnej trwała segregacja nieaktualnych podręczników. W odrywanie plastikowych oprawek i pakowanie w kartony z wielkim zaangażowaniem włączyli się uczniowie kl. I-III, którzy w błyskawicznym tempie przyspieszyli żmudną pracę. 

14 lutego nasz konserwator - p. Dariusz zwiósł przygotowaną makulaturę i wspólnie z jednym z rodziców, tatą naszych uczniów – Zosi Ia i Jasia IVb, zapakowali ją do samochodu. Pan Kominek zawiózł makulaturę do punktu odbioru i po zważeniu okazało się, że było jej aż 1020 kg. 

Za uzyskane pieniądze biblioteka zakupi nowości wydawnicze, z których ucieszą się jej czytelnicy. 

Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękuję za pomoc. Dzieciom za szybkie rozprawienie się z okładkami, a p. Kominkowi za przewiezienie i rozpakowanie tego ciężaru. Gorące Bóg zapłać. 

Bernadeta Żarnowska 

Wizyta uczniów klasy Ib w WBP na Rajskiej

28 października uczniowie klasy Ib byli w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej. Poznali regulamin biblioteki dla dzieci, czyli zasady zachowania i wypożyczania. Pani bibliotekarka opowiedział pierwszoklasistom o historii książki i pokazała im ciekawe pod względem formy książki. Uczniowie odwiedzili introligatornię i dowiedzieli się czym zajmuje się introligator. Byli również w bibliotece brajlowskiej dla osób niewidomych i niedowidzących.

Na zakończenie wizyty pierwszoklasiści wykonali oryginalne zakładki do książek.

 

Zwieńczeniem naszego pobytu w WBP była gorąca pochwała uczniów za piękne, kulturalne zachowanie się, z czego wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

 


Przerwa na czytanie

27 października w naszej szkole odbyła się akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie. O godz. 10:35 wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole wraz z nauczycielami i innymi pracownikami czytali książki w wyznaczonych „Strefach czytania”. Większości uczestników bicia rekordu przyniosło swoje ulubione książki z domu, ale znalazła się również spora grupa uczniów, która podczas pierwszej i drugiej przerwy przyszła wypożyczyć książki z biblioteki. Uczniom klas I i mniejszym grupom z klas II czytały koleżanki z klas VIII.

Wśród książek czytanych podczas bicia rekordu były książki fantastyczne, detektywistyczne, przygodowe, przyrodnicze – głównie o kotach, pieskach i koniach. Młodsi czytelnicy zaczytują się w książkach z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Zaopiekuj się mną”, a także o przygodach kota Cukierka . Wśród starszych króluje seria „Zwiadowcy”, „Wojownicy”, „Magiczne drzewo”, a także „Feliks, Net i Nika”.  Najstarsi czytają książki Tolkiena czy Rick Riordan.

Cała akcja podobała się uczniom, głównie tym najmłodszym.

W naszej szkole w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie” uczestniczyło 364 uczniów, w tym największą ilość stanowili oczywiście uczniowie - 332 uczniów.

Wszystkim czytającym bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”). 

 

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych przypada 24 października.


Noc Księgarń 2021

22 października 

 

Popołudnie, wieczór, a przede wszystkim piątkową noc 22 października warto spędzić w księgarni. Zapraszamy na Noc Księgarń 2021 – trzecią edycję ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników.

Ponad 100 księgarń kameralnych z całej Polski przygotowuje bogaty program spotkań autorskich, debat, dyskusji, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie. Księgarze zapowiadają także mnóstwo kiermaszy książkowych. Tej nocy wymarzone tytuły będzie można kupić w dobrych cenach!

Plakat festiwalu nawiązuje do twórczości Stanisława Lema, którego rok świętujemy.   


Do zobaczenia w księgarniach!


Wydarzenia i akcje towarzyszące festiwalowi:

Program można sprawdzić TUTAJ :)

 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

W piątek 8 października uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę …

 

My uczniowie pierwszej klasy

Tobie, Książko, przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy,

krzywdy zrobić Ci nie damy.

I wskazówek i rad książek

będziemy słuchać z uwaga.

Obowiązki czytelnika

traktować z powagą!… i zostali uroczyście pasowani przez Siostrę Dyrektor na czytelników.

Wydarzenie to poprzedziły lekcje biblioteczne, na których uczniowie poznali bibliotekę szkolną oraz jej zbiory. Dowiedzieli się, jak należy w bibliotece się  zachowywać i jakie zasady obowiązują przy wypożyczaniu. Pierwszoklasiści opowiadali o swoich ulubionych domowych książkach oraz jak należy się obchodzić z książką. 

W dniu pasowania Siostra Agnieszka sprawdziła „wiedzę”;) dzieci i stanowczo oznajmiła, że wszyscy mogą zostać czytelnikami. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek. Spotkanie umiliły zagadki o książkach oraz ich bohaterach. 

Biblioteka i książki czekają na pierwszoklasistów 

– Czytajcie książki !!! Zapraszamy !!!


Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć TUTAJ :)


Czy cukierek na pewno jest słodki? - spotkanie z pisarzem Waldemarem Cichoniem

W piątek 1 października uczestniczyliśmy w spotkaniu z pisarzem książek dla dzieci panem Waldemarem Cichoniem. Jest on nie tylko pisarzem, lecz również ojcem dwóch synów, mężem i marzycielem. A zapomniałam..., również zjadaczem cukierków, bo przecież dlaczego Marcelowi nie pozwolił zjeść cukierka?


Pan Waldemar opowiadał nie tylko o pierwszej swej książce „Cukierku, ty łobuzie” i przyczyny jej powstania, ale również o samym jej bohaterze – kocie o imieniu Cukierek! - „A ten łobuz jest (sam Waldemar Cichoń ZAPEWNIŁ) na pozór bardzo, bardzo słodziutki, a od środka kwaśny, bardzo kwaśny”.


Pisarz ujawnił nam, że miał pewien problem ze swoim synem Marcelem. Problem ten dotyczył niechęci jego syna do czytania, to właśnie zainspirowało go do napisania książki, której Marcel był jednym z bohaterów - „Bo przecież jak napiszesz o kimś książkę to ten ktoś będzie się chciał dowiedzieć co o nim takiego napisałeś.’’ I ta metoda okazała się strzałem w sedno. Marcel przeczytał, jak sam autor powiedział „Jeszcze wtedy to nie była książka, tylko sterta papierów’’. Książka się spodobała nie tylko Marcelemu, ale również innym, którzy namawiali pana Waldemara, aby książkę wydrukował i zilustrował. I tak po dwóch latach książkę można było kupić w księgarniach, a dzisiaj kolejne już jej części.

Uważam, że spotkanie było interesujące i bardzo ciekawe.

 

Redagowała: Ola Sarota

Zapraszamy do obejrzenia ZDJĘĆ :)

 


 

 

 

BIBLIOTEKA ZAPRASZA W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2021/2022

Biblioteka zaprasza wszystkich uczniów do korzystania z jej zbiorów w godzinach:

 

PON. 8:00 - 13:30

WT.  8:00 - 11:35 oraz 13:35 - 14:45

ŚR.  8:00 - 13:30

CZW. 8:00 - 11:30

PT.  9:45 - 13:30

 

 

W związku z procedurami covidowymi w bibliotece jednocześnie może przebywać do 10 osób.

 

Aby wszyscy uczniowie mieli możliwość dostępu do biblioteki  i załatwienia swoich spraw, wprowadzono harmonogram przerw, podczas których uczniowie z wyznaczonych klas mają pierwszeństwo.

 

PON. i ŚR.

8:55 - 8:55 - kl. IV

9:40 - 9:50 - kl. I-II

10:35 - 10:45 - kl. III

11:30 - 11:40 - kl. V-VI

12:25 - 12:45 - kl. VII-VIII

 

WT. i CZW.

8:55 - 8:55 - kl. IV-VI

9:40 - 9:50 - kl. I-III

10:35 - 10:45 - kl. VII-VIII

 

14:30 - 14:35 - kl. VII-VIII

 

PT.

10:35 - 10:45 - kl. I-III

11:30 - 11:40 - kl. IV-VI

12:25 - 12:45 - kl. VII-VIII

 

Oddane książki podlegają 2 dniowej kwarantannie.

 

Wszystkich czytelników w bibliotece obowiązuje noszenie maseczek osłaniających usta i nos, zachowanie dystansu oraz dezynfekcja rąk.

 

Zapraszam do biblioteki

Bernadeta Żarnowska

„Znajdziesz mnie w bibliotece” 

  Od 8 do 15 maja trwa XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece".

  Biblioteka Kraków przygotowała atrakcyjny program wydarzeń na ten czas. W trosce o zdrowie uczestników większość z nich odbywa się on-line. Można wziąć w nich udział, nie wychodząc z domu. Szczegółowy opis wydarzeń i harmonogram dostępny jest na stronie Biblioteki Kraków.

https://www.biblioteka.krakow.pl/znajdziesz-mnie-w-bibliotece-czyli-tydzien-bibliotek-2021/

  Zachęcamy do skorzystania przynajmniej z niektórych propozycji. Spotkanie z ilustratorką, Emilią Dziubak, laureatką I edycji Nagrody Żółtej Ciżemki oraz poetkami Małgorzatą Kulisiewicz i Barbarą Zajączkowską; spektakl dla najmłodszych pod bardzo zachęcającym tytułem „Co mogą smoki, a czego nie? Zaraz dowiesz się!" - to tylko niektóre z propozycji.

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i praw autorskich

 

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,

uszlachetnia w chwilach pomyślności,

daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

[Cyceron]

 

 

Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

To uroczystość obchodzoa w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa.

Według badań Biblioteki Narodowej i TNS Polska w 2019 roku 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W gronie czytelników najwięcej - 18,4 proc. - sięgnęło po 1-2 książki, czytanie ponad 24 książek rocznie deklaruje 2,6 badanych.

W świetle tych badań każdy z aktywnych czytelników powinien hucznie obchodzić swoje święto w Światowym Dniu Książki. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcamy do tego, by poprosiły czytających znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki lub audiobooka.

 

Dla dociekliwych. STAN CZYTELNICTWA W POLSCE W 2019 ROKU. WSTĘPNE WYNIKI: https://www.bn.org.pl/download/document/1587585168.pdf

DLACZEGO CZYTANIE JEST TERAZ WAŻNIEJSZE NIŻ KIEDYKOLWIEK!

Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczać się do spędzania czasu na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów, podczas gdy stymulowanie naszych umysłów i kreatywności. 

Rok Stanisława Lema

We wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema. Bajkę Trzej elektrycerze czyta Borys Szyc.

Nie zapomnijmy wierszy Stanisława Jachowicza

17 kwietnia przypada 225. rocznica urodzin Stanisława Jachowicza, autora bardzo popularnych swojego czasu wierszy dla dzieci. Przesłanie tych utworów pomimo upływu czasu nie traci na aktualności. Zachęcam do czytania dzieciom tych pouczających wierszyków.

Urodziny Hansa Christiana Andersena

2 kwietnia przypadają urodziny Hansa Christina Andersena – słynnego, duńskiego baśniopisarza, autora niezapomnianej Calineczki i Królowej Śniegu.

Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książek dla dzieci.

Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena

J. R. R. Tolkien postrzegany jest jako genialny pisarz, inicjator fantastyki. Zdumiewa rozmach z jakim wykreował świat Śródziemia, który w ekranizacji najpierw "Władcy pierścieni" a potem "Hobbita" przybliżył Peter Jackson.

John Ronald Reuel Tolkien to pisarz, który oczarował miliony czytelników na całym świecie. Przyczynił się do wzrostu popularności literatury fantasy. 25 marca z inicjatywy Tolkien Society obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena. Niech nastraja nas do sięgnięcia na początek po Hobbita i Władcę pierścieni, a potem może po Silmarillion i Niedokończone opowieści.

Dzieła Tolkiena to naprawdę wspaniała literatura. Znajdziemy w niej nie tylko mrożące krew w żyłach przygody, ale również wnikliwe obserwacje dotyczące prawideł świata. Tolkien pokazuje, że istnieją wartości, których nie możemy się nigdy wyrzec, bo to one właśnie odnoszą ostateczny tryumf, choć zło wydaje się być potężne. Sauron, który gromadzi wielką armię ponosi klęskę, ponieważ mało znaczący hobbit decyduje się pozostać wierny swojej życiowej misji.